Gardasøen · sommeren 1913 · tabt arbejde

Malcesine ved Gardasøen: historie om et ødelagt landskab

En italiensk landsby forvandlet til en arkitektonisk mosaik, en plads uden himmel og et lærred, der forsvandt i slutningen af Anden Verdenskrig: Dette er et af de mest fascinerende - og mest gådefulde - landskaber af Gustav Klimt.

Nemlig: det her viste billede er en historisk gengivelse af værket. Det originale maleri har ikke ligget siden 1945.

Malcesine ved Gardasøen af Gustav Klimt, komplet historisk gengivelse af det tabte værk
Gustav Klimt, Malcesine ved Gardasøen, 1913. Komplet dokumentarisk gengivelse; originalen er gået tabt siden 1945.
ArtistGustav Klimt
Date1913
TeknikOlie på lærred
Dimensioner110 × 110 cm
Malet stedMalcesine, Italien
StatusTabt siden 1945
Det korte svar

En rigtig landsby gjort næsten uvirkelig

Malcesine ved Gardasøen er et kvadratisk landskab malet af Gustav Klimt under hans italienske ophold i 1913. Kunstneren observerer lokaliteten på afstand, og komprimerer derefter husene, tagene, træerne og slottet til en tæt overflade, uden himmel og næsten uden dybde.

Maleriet har ikke været placeret siden slutningen af Anden Verdenskrig. Det blev længe givet som brændt på Immendorf Slot i maj 1945. Nyere forskning bevarer dog en mere forsigtig formulering: arbejde tabt, sandsynligvis ødelagt, men hvis nøjagtige skæbne ikke er fastslået af et endeligt dokument.

Historisk nøjagtighed

Ødelagt i Immendorf eller simpelthen forsvundet?

Ordet "ødelagt" opsummerer den mest udbredte version, men en høj sandsynlighed bør ikke omdannes til dokumentarisk sikkerhed. Tre niveauer af viden skal forblive adskilt.

Etableret

Værket eksisterede før 1945

Det er dokumenteret ved sin titel, dimensioner, reproduktioner og førkrigstidens historie. Efter 1945 kendes ingen pålidelig placering af originalen.

Meget sandsynligt

Hun forsvandt på baggrund af Immendorf

Mange af Klimts værker opbevaret på Immendorf Slot omkom ved branden den 8. maj 1945. Malcesine traditionelt er forbundet med denne katastrofe.

Ikke påvist

Det nøjagtige scenarie forbliver åbent

Omstændighederne ved branden diskuteres i sig selv, og tilstedeværelsen af dette maleri i de sikreste lister er ikke så klar som andre værkers. "Lost since 1945" er derfor den mest stringente formulering.

Fuldstændig udsigt uden beskæring af Malcesine ved Gardasøen af Gustav Klimt
Fuld, ubeskåret visning. Billedet genopretter den kendte sammensætning af det tabte lærred; det må ikke forveksles med et nyligt fotografi af en bevaret original.
Læs pladsen

Huse stablet til kanten af brættet

Klimt giver næsten ingen plads til himlen. Blikket møder straks landsbyens masse: lyse facader, røde tage, mørke træer og volumener af slottet passer sammen som stykker af intarsia.

Søen fremstår frem for alt som et tyndt åndedrag i bunden af pladsen. I stedet for at åbne plads, tjener den som grundlag for arkitektur. Denne kompression bringer os tættere på Malcesine sene landskaber i Attersee, hvor huse, haver og bakker bliver til farverige gobeliner.

Top: vegetation og arkitektur lukker billedet.
Center: røde tage bygger en diagonal rytme.
Bunden: søen reduceret til en stribe stabiliserer landsbyen.
Format: pladsen neutraliserer turistpanoramaeffekten.
Nærbilleder

Tre detaljer til at forstå konstruktionen

Disse forstørrelser kommer fra det komplette dokumentariske billede. De tjener til at observere logikken i nøglen, ikke at hævde at genoprette det nøjagtige materiale af et lærred, der i øjeblikket er utilgængeligt.

Detalje af slottet og tagene i Malcesine de Klimt

Slottet som anker

Den dominerende silhuet forbliver læsbar, men Klimt reducerer den til et farverigt volumen fanget i vegetationen.

Detalje af facader og tage på Malcesine malet af Klimt

En mosaik af facader

Vinduer og tage bliver til små grafiske enheder. Byen beskrives ved gentagelse mere end ved perspektiv.

Detalje af søen og bredden i Malcesine af Gustav Klimt

Søen som grænse

Vand er ikke hovedemnet. Det danner et koldt bånd, som intensiverer landsbyens okker, røde og grønne.

Fotografier og vidne fra 1913

Real Malcesine: slot, bank og Monte Baldo

Aktuelle fotografier rekonstruerer ikke ligefrem Klimts synspunkt. De gør det ikke desto mindre muligt at identificere de elementer, som han valgte, sammenlignede eller slettede. Det sidste billede viser, at en anden maler, Edward Theodore Compton, i 1913 så på samme sted med en meget mere panoramisk logik.

Ægte fotografi af Malcesine og Scaliger Slot
Rigtig fotografering

Scaliger Slot og byen

Billedet viser åbningen af søen, bjerget og adskillelsen af bygninger. Klimt eliminerer denne vejrtrækning og bringer mønsteret sammen til en kompakt firkant. Kredit: Ciccius 88, public domain.

Ægte panorama af Malcesine ved Gardasøen
Rigtig fotografering

Det åbne landskab ved Gardasøen

Panoramaet afslører den naturlige skala af webstedet. Klimt bevarer landsbyen, men skærer afstandene, som om man ser gennem en teleobjektiv. Kredit: S. Longstone, CC BY 2.0 DE.

Malcesine og Monte Baldo malet i 1913 af Edward Theodore Compton
Edward Theodore Compton · 1913

Det samme sted, en anden vision

Compton bevarer himlen, bjerget og en enorm dybde. Sammenligningen synliggør Klimts radikale valg: at reducere verden til en overflade af farvede tegn.

Klimts Malcesine sammenlignet med den faktiske placering
Gustav Klimt · 1913

En by observeret på afstand

Ifølge lokal hukommelse arbejdede Klimt fra Val di Sogno og brugte et teleskop. Dette ville forklare den tætte indramning: De fjerne skud synes pludselig at være presset mod hinanden.

Den italienske trio fra 1913

Tre landskaber af Gardasøen

I løbet af sommeren 1913 malede Klimt tre lærreder relateret til regionen. Sammen viser de, hvordan italienske rejser udvider sin forskning i Attersee, mens de introducerer varmere lys og middelhavsarkitektur.

Tidslinje

Fra italiensk sommer til forsvinden

Sommeren 1913

Klimt bor ved Gardasøen

Med Emilie Flöge og deres følge bosatte han sig i Malcesine-regionen. Kommunen placerer sit arbejde nær Val di Sogno, syd for det historiske centrum.

1913 -14

Lærredet kommer ind i landskabernes historie

Dens firkantede format, dens fravær af himmel og den arkitektoniske stabling gør det til et af malerens mest syntetiske landskaber.

1938 -45

Krig, fordrivelse og fordrivelse

Østrigske samlingers skæbne bliver kaotisk. Værker af Klimt flyttes til depoter og slotte for at beskytte dem - eller fjerne dem fra deres ejere.

8. maj 1945

Immendorf Slotsbrand

Et større sæt Klimt-malerier forsvinder i ilden. De præcise omstændigheder forbliver ufuldkomment dokumenterede.

I dag

Et værk kendt for sine spor

Malcesine er klassificeret blandt de tabte malerier. Reproduktioner, kataloger og arkiver gør det muligt at studere dens sammensætning uden at hævde at erstatte den materielle tilstedeværelse af originalen.

Question Hvad kan man sige Hvad skal man undgå
Findes arbejdet stadig? Ingen pålidelig beliggenhed siden 1945. Påstå, at en original er udstillet på et museum.
Brændte det i Immendorf? Dette er den dominerende historiske hypotese. Præsenter scenariet som juridisk og materielt bevist.
Er farvebilledet autentisk? Den dokumenterer kompositionen og kendte farver. Beskriv det som et nutidigt foto af originalen.
Kan vi analysere den præcise nøgle? Rytmerne, masserne og de farverige forhold forbliver læsbare. Påstand om at undersøge lak, tykkelse eller bevaringstilstand.
Genoplive et tabt billede

Malcesin reproduktion

En gengivelse erstatter ikke den manglende original. Den synliggør dog igen pladsens organisering: de stramme huse, de røde tage, søbredden og spændingen mellem beskrivelse og indretning.

Malet reproduktion af Malcesine ved Gardasøen af Gustav Klimt
Tilgængelig i butikken

Malcesine ved Gardasøen

Det firkantede format er særligt velegnet til en stue, et kontor eller en skærm, der kombinerer flere Klimt-landskaber. For en sammenhængende helhed, bring lærredet tættere på kirken i Cassone eller Attersee landskab.

Se reproduktion →
Ofte stillede spørgsmål

Forståelse af Malcesine af Klimt

Hvornår malede Gustav Klimt Malcesine ved Gardasøen ?

Maleriet stammer fra 1913, året for Klimts ophold i Gardasø-regionen.

Hvad var dens dimensioner?

Lærredet målte cirka 110 × 110 cm, et stort kvadratisk format, der er karakteristisk for mange Klimt-landskaber.

Hvor er maleriet i dag?

Original ikke lokaliseret. Det er blevet betragtet som tabt siden slutningen af Anden Verdenskrig.

Brændte maleriet virkelig på Immendorf Slot?

Dette er den oftest gentagne version og en meget plausibel hypotese. Den foreliggende dokumentation tillader os imidlertid ikke at behandle dette maleris præcise skæbne som absolut sikkerhed.

Hvorfor maler Klimt ikke søen næsten?

Dens hovedemne er landsbyens arkitektoniske tæthed. Søen bliver en grænse, der afkøler og stabiliserer sammensætningen snarere end en stor panoramaudstrækning.

Hvilket synspunkt brugte Klimt?

Lokal hukommelse placerer sin observation mod Val di Sogno. Den sandsynlige brug af et teleskop eller en optisk enhed ville forklare tilnærmelsen af skuddene og den meget stramme indramning.

Hvilke andre værker malede Klimt ved Gardasøen?

Kirke i Cassone med cypresser og Italiensk havebrugslandskab tilhører samme italienske ensemble fra 1913.

0 kommentarer

Efterlad en kommentar

Bemærk venligst, at kommentarer skal godkendes, før de offentliggøres.